Inspirace 7
školní rok 2022/2023
Člověk a jeho emoce (květen)
Lidské emoce a jak jej zachytit. Jaké barvy? Tahy? Co o nás prozradí naše tvář?
Zvíře v kombinacích (duben)
Inspirace tvorbou Nicholase di Genovi. Kombinace fantazie a velké dávky odvahy pustit se do kombinování různých druhů zvířecích motivů.
Design židle (březen)
Design židle - nápad - provedení - osobnosti - ikonické židle. Jaký materiál lze pro výrobu židle využít? A jak si poradíme s materiálovou tvorbou my?
Předměty v akci (únor)
Další prostor pro objevování "obyčejných" věcí skrze jejich zkoumání. Podívejte se na klíče od bytu, domu, školní skříňky a zkuste zaznamenat zajímavý pohled/detail/aranžovanou fotografii pomocí mobilního telefonu a následně pomocí studijní kresby.
Z kuchyně do galerie (únor)
Místem inspirace pro tvorbu bude kuchyň. Místo skrytých pokladů. Zapátrejte v kuchyňských zásuvkách, inspirujte se tvorbou Jeana Francoise de Witte....a tvořte.

Barva v obraze/(leden)
Hurá na barvu, aneb míchání barev v praxi. Jak je důležité vidět, vnímat a pozorovat jednotlivé odstíny barev....
Cena umění (prosinec)
Kolik stojí umění? Jaké jsou ceny umění na trhu? Proč lidé investují do umění? Jak vypadá aukce významných uměleckých děl?
Grafika I. - principy tisku (listopad)
Jaké jsou principy tisku? Jak vypadá matrice pro tisk z papírové koláže a jak se vytvoří šablona? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Linie - bod - čára II. aneb pohyb, cesta (říjen)
Zachycení pohybu - pohyb vody, vlny, roztříštěné o příď lodi / rychlá loď, malá lodička, tanker,...
Začínáme!!! 3 - 2 - 1 - teď. (září)
Co potřebuji pro tvorbu? Jak budeme hodnotit? Na co se můžeme těšit? Co si vyzkoušíme?
Variace na Jiřího Koláře (květen)
Portrét a jeho změny vnímání za pomoci technik Jiřího Koláře - proláž, koláž, muchláž.
Sbírka hmyzu (duben)
Prostorová tvorba inspirovaná klasickou sbírkou hmyzu. Využívání a kombinování odpadového materiálu ve vlastní výtvarné tvorbě.
Zvíře s iPadem (březen)
Jak pojmout výtvarné téma zvíře pomocí digitální technologie? Vyzkoušíme si první experimenty s AI, kdy nám umělá inteligence sama vytvoří obraz. A jak lze upravit fotografii zvířete v programu Pixlr.
Design? krása? funkce? (březen)
Co je vlastně design? Co v sobě spojuje? Jde jen o krásu nebo je součástí i téma funkčnosti? A jak byste vytvořili návrh?
V hlavní roli předmět (únor)
Jakou roli mají předměty v umění? Co takhle "obyčejný" předmět pozvat do galerie? A co je ready-made. A kdo Je Marcel Duchamp? A jak to bylo s tím pisoárem?
Barva - teorie barev (leden)
Základní dělení barev/ barvy primární a sekundární/ barevné vnímání odstínů/ barva roku. Jak mícháme barvy v umění/ jak se míchají barvy na počítači a v tiskárně (RGB/CMYK)
Grafika II. - tisk z výšky (listopad)
Podzimní pohledy (říjen)
Rozhlédni se kolem sebe, pozoruj a zaznamenávej. Tentokrát nejen kresebně, ale i hledáčkem fotoaparátu. Co je detail? Jak zachytíme list - strukturu - linii nebo krajinu?
Výtvarné rozcvičky (září)
Hra s plochou a obrysem. Aneb linie- čára v hlavní roli.
Zaměřeno na člověka (květen)
Studijní kresba zaměřená na zpřesňování proporcí jednotlivých částí těla. Vnímání stavby lidského těla, detailů a jejich kresební zachycení.
Člověk - hlava - portrét (duben)
Úvodní výtvarná aktivita, která je inspirována tvorbou Hanocha Pivena. Portrét tvořený z předmětů - stylizace a nadsázka. Využití videa/gif formátu pro výslednou prezentaci.
Zvířecí koláže (březen)
Využití fotografií zvířat a možnosti tvorby koláží - roláží v kreativní aplikaci Rollage. Vyzkoušíme danou nabídku možností pro vlastní tvorbu.
Židle nebo křeslo pro...(březen)
Zkuste vytvořit vlastní návrh na židli či křeslo pro zadané profese. Zaměřte se nejen na estetickou stránku, ale také na funkčnost dané židle či křesla.
Hry s předměty (únor)
Pojďme vyzkoušet svou fantazii a odvahu. Dejte obyčejnému předmětu neobyčejný název či funkci. Pusťte se do světa nelogických kombinací a náhodných vztahů mezi předměty.
Barva a náhoda (leden)
Vezmi hrací kostku, ke každému číslu na kostce přiřaď jednu barvu. Papír si libovolně rozčleň liniemi a jdeme na to. HOĎ KOSTKOU A MALUJ. Aneb jak se pracuje s náhodou.
Vyprávět zvukem - workshop - Kunsthalle (prosinec)
Je možné vyprávět zvukem? A můžeme slyšet elektřinu? + návštěva aktuálních výstav
Strom - linoryt (listopad/prosinec)
Ukázky linorytu na téma strom - různé přístupy / rozdílné výsledky.
Podzimní pohledy II. - proměny (říjen)
Úprava vlastních fotografií v aplikaci Tiny Planet Globe Photo - hra s tvarem, deformací, rotací - vznik abstraktních forem.
Linie - bod - čára I. aneb příběhy na hladině (září)
Čára jako stopa člověka - záznam, z kterého vzniká kresba. Jaká může být? Dlouhá- krátká - vlnitá - spletitá - divoká....